O nás

Veselka Ladislava Kubeše je vynikající a všude – doma i v zahraničí –  žádaný dechový orchestr z Prahy. U jeho zrodu v roce 1975 stál jihočeský skladatel Ladislav Kubeš starší (1924 – 1998), k jehož poctě se ve městě Soběslav pořádá každoročně velký mezinárodní festival KUBEŠOVA SOBĚSLAV (v roce 2022 se bude konat již po sedmadvacáté).

Pod jménem Veselka Ladislava Kubeše kapela veřejně vystupuje a studiově natáčí od roku 1981, kdy v něm pod vedením Ladislava Kubeše mladšího, po léta kontrabasisty operního orchestru prestižního Národního divadla v Praze, začali hrát jeho profesionální kolegové, samí špičkoví hudebníci. Také pěvečtí sólisté patří k nejlepším, kteří v České republice v žánru dechové hudby působí. Dramaturgie a repertoár orchestru vychází především z autorského odkazu Ladislava Kubeše otce a obecněji vůbec z melodiky jihočeského folklóru, jehož byl sběratelem a pilným upravovatelem, rozšiřuje se však o jeho hudební následovníky, ať už dávno známé, nebo iniciativně vyhledávané. Čtyřicet, vlastně už jedenačtyřicet let práce, za kterou se může Veselka ohlížet s nezpochybnitelnou hrdostí, přiděluje jí známku nejvyšší jakosti a trvale jí opatruje a rozšiřuje zaslouženou popularitu.

Veselka sestává z hudebníků zvučných jmen – členů orchestru Opery Národního divadla, České filharmonie, Hudby Hradní stráže a Policie české republiky a dalších známých hudebních těles. Jsou to většinou muzikanti, kteří mají kořeny po českých vesnicích a dechovku mají v krvi. Bravurně zvládají své nástroje a na zvuku kapely je to znát.  Zemřelého klarinetistu Petra Svobodu v dubnu 2022 vystřídal Miloš Bydžovský a ze zdravotních důvodů nás musel opustit bubeník Ludvík Merta. Toho vystřídal jeho mladší spolužák z Vojenské hudební školy Vráťa Placheta. Jeho první vystoupení s Veselkou bylo 1.května v rakouském Ort im Innkreis.

S Veselkou zpíval téměř od počátku Milan Černohouz, po Vlastě Kahovcové a Vendule Práglové převzaly posty zpěvaček Blanka Tůmová, Ivana Jelínková, Ivana Zbořilová, od roku 2007 ještě Ivana Ročková a od roku 2013 zpěvák Radek Klusoň, v roce 2016 s námi začal spolupracovat nevidomý zpěvák „Český Bocelli – Radek Žalud“.  Bohužel v roce 2018 musel ukončit spolupráci s Veselkou ze zdravotních důvodů Milan Černohouz. Na jaře roku 2019 se s Veselkou rozloučily Ivana Jelínková a Ivana Zbořilová a začal s námi spolupracovat zpěvák Luboš Jech.

První dlouhohrající deska Veselky vyšla v roce 1985 a nesla romantický název Nad Lužnicí svítá. Líbila se tak, že zanedlouho vyšla ve Spojených státech amerických. Následovaly LP desky Ty jihočeské vesnice, Moje česká vlast a Nemelem nemelem. Poslední dvě se dočkaly reedice i na CD.

Veselka dvakrát vyrazila do Spojených států a mnohokrát do Švýcarska, Rakouska, Německa a Holandska. V Rakousku zaujala kapela přední vydavatelství Koch International a do dnešního dne v tomto vydavatelském domě vyšlo šest jejích CD.

Veselka se pyšní dvěma platinovými deskami a pěti zlatými. Album Moje česká vlast okouzlilo milovníky dechovky natolik, že se jej prodalo přes sto tisíc, titul Pod tou naší starou lípou překročil osmdesát tisíc prodaných nosičů. Celkem Veselka natočila 96 hudebních nosičů (LP+CD).

V Dechovkové hitparádě Českého rozhlasu Praha získala v roce 1999 Veselka „zlatou“ jako nejúspěšnější kapela a nejúspěšnější skladbou se stal valčík Jak je krásná ta česká zem od Vlasty Dvořáka v podání Veselky.

Český rozhlas 2 – PRAHA oceňuje přínos kapely VESELKA k rozvoji české dechové hudby v rámci Dechovkové hitparády Českého rozhlasu 2 – PRAHA za rok 1998/1999.

01_kapela 02_kapela

 

 

Český rozhlas 2 – PRAHA oceňuje kapelu VESELKA za písničku JAK JE KRÁSNÁ TA ČESKÁ ZEM, která zvítězila v Dechovkové hitparádě ČRo – PRAHA v roce 1998/1999.

03_skladba 04_skladba

 

 

05_CR

Ředitelka Českého rozhlasu v Českých Budějovicích PhDr. Marie Šotolová předává Ladislavu Kubešovi mladšímu cenu za 1. místo v Dechovkové hitparádě Českého rozhlasu stanice Praha v sezóně 1998 – 1999.

 

Nejcennější součást archivu Ladislava Kubeše mladšího – novoroční pozdrav Veselce do roku 1993 od šéfa Opery Národního divadla a světově proslulého dirigenta Zdeňka Košlera.

ZKVanoce

Hraje a zpívá Veselka (časopis Vlasta-1995)

S Ladislavem Kubešem a Milanem Černohouzem o české lidovce (1995)

Veselka – Pragokoncert, Plakát A4 (1985)

Veselka – Pragokoncert, Plakát A4 (1990)

Zpět