Veselka - úvod > Zemřel hudební skladatel Jan Lipold

Mohlo by vás zajímat

Zemřel hudební skladatel Jan Lipold

Milí přátelé dechovky, oznamuji vám smutnou zprávu, opustil nás dvorní skladatel Kubešova hudebního vydavatelství a Veselky, hudební skladatel Jan Lipold, který jedenáctého června 2020 ve svých 79 letech odešel do muzikantského nebe.

Čest jeho památce.

Ladislav Kubeš

JAN LIPOLD (23.8.1941 -11.6. 2020)

Druhý letopočet za jménem muzikanta a autora mnoha zdařilých písniček, po celý život z obce Stříbřec na Třeboňsku, bohužel značí, že už se jeho život uzavřel. 11. června 2020. Jen pár dnů po odchodu Milana Černohouze, který s Veselkou nazpíval mnoho jeho písniček. Dovolím si zde napsat, že jsem ho měl rád skoro jako svého o něco staršího strýčka, protože jsem ho před lety často vídal ve společnosti tatínkově, ať už jako muzikanta – považoval se za jeho žáka, třebaže tátu nikdy nenapadlo, aby se vydával za učitele – nebo jako šikovného řemeslníka, který neváhal dát se do jakékoli potřebné práce. Ale v muzice otec zkušenější byl, a tak mladšímu kolegovi radou vždy ochotně pomohl. Oběma učarovaly jihočeské lidové písně, oba je upravovali a v jejich duchu tvořili své vlastní nové.

 Jan Lipold s tím začal, když po vojně hrával v dechové hudbě Vajgarka v Jindřichově Hradci a pak v Třeboňské 12. Jeho hudební nadání muselo přijít z nebe, protože když byl ještě kluk, u nich doma nebyl na muzicírování čas ani prostředky. Rodiče byli prostí zemědělci, rádi si však zazpívali, a tak když synek projevil přání v hudbě se vzdělávat, nebránili mu, ba naopak, podporovali ho. Začal se učit na housle, ale tíhl k nástrojům dechovým, proto brzy přešel k pozounu a baskřídlovce. Když pak začal sám upravovat a skládat písničky, záhy po nich byla sháňka a s chutí je hrály jak dechové kapely v okolí, tak v celé republice i za hranicemi. Jejich autor nezpychl, nepovažoval se za mistra, cítil se jako skromný hudební dělník. Nedávno mi řekla jedna posluchačka z východních Čech, že prý „je takový plachý. I na festivalech, třeba na Kubešově Soběslavi, stává jen někde stranou a tiše z něho dýchá radost, že muzika hezky zní a že má tolik spokojených posluchačů“. S Veselkou jsme mnoho jeho pěkných kousků nahráli a nazpívali, rád jsem mu proto v roce 2016 k pětasedmdesátým narozeninám odevzdal uznání za dlouholetou poctivou spolupráci v podobě Zlatého klíče Kubešova hudebního vydavatelství. Až v posledním čase jsem bohužel už jen s účastí a z dáli pozoroval, že mu zdraví přestává sloužit. Nové noty už od něho nepřicházely. Škoda. Není mnoho takových, jako byl on.

Dulidaj, čest jeho památce!

Ladislav Kubeš.

Poslední rozloučení s Janem Lipoldem bylo v úterý 16.června 2020 ve 12 hodin v obřadní síni krematoria v Jindřichově Hradci.


Zemřel Milan Černohouz

Milí přátelé dechovky, oznamuji vám smutnou zprávu, opustil nás kamarád, více než 40 let zpěvák Veselky, Milan Černohouz, který prvního června 2020, ve svých 77 letech odešel do muzikantského nebe. Čest jeho památce.

Ladislav Kubeš

Když se kapelník musí navždy a nenávratně rozloučit se zpěvákem, jemuž po čtyřicet roků nabízel písničky, které mu nejlépe sednou, a když přitom věděl, že on si skvěle poradí s každou, je smutný jako kapelník i jako kamarád. Veselka byla s Milanem Černohouzem spojena nerozdělitelně, a přece nás od sebe osud vzdálil dřív, než jsme čekali. Milane, spolupráce s Tebou byla krásná. Opravdu není fráze, říkám-li, že na Tebe a na Tvůj podmanivý způsob zpěvu nelze zapomenout. Děkuji Ti.

Ladislav Kubeš.

Už před časem mě napadlo – bohužel jsem mu to nestihl říct – že Milan Černohouz zpívá tak přirozeně a samozřejmě, jako jiní lidé hovoří. Měl jsem veliké štěstí, že jsem pro něj mohl psát texty, protože slyšené jeho hlasem a jeho podáním získávaly další významy a on tak vždycky byl skutečným spolutvůrcem písničky. Chybí nám a chybět bude. A nepřestaneme na něj vzpomínat. 

Miloň Čepelka.

Poslední rozloučení s Milanem Černohouzem bylo v pátek12.června 2020 ve 13 hodin ve Velké obřadní síni krematoria Strašnice Praha.

 


Vážení a milí přátelé,

 


NOVÝ WEB KUBEŠOVA HUDEBNÍHO VYDAVATELSTVÍ

POZOR!!!

Milí přátelé dechové hudby, v říjnu 2019 jsme otevřeli nový WEB Kubešova hudebního vydavatelství kde máte možnost si objednat CD nejen s nahrávkami Veselky, ale i Babouků a dalších dechovek. Zároveň kapelníci mají možnost objednat si řadu skladeb z repertoáru Veselky které vyšly tiskem. www.kubes.euKoncert v Třebíči 8.dubna 2018

From: Marie Nestrojilová
Sent: Sunday, April 8, 2018 9:40 PM
To: kubes@kubes.eu
Subject: poděkování za krásný podvečer v Třebíči

Pane Kubeši
dnes jsme se zúčastnili programu Veselky v Třebíči. Byli jsme s přáteli a všem se nám vaše písničky moc líbili a krásně jsme si zazpívali. Celá Vaše kapela je bezvadná, ale zvlášť chci poděkovat  a pozdravit pana Černohouze, který má stále krásný hlas, který jsem znala dosud jen z televize. Přeji mu ještě hodně radosti ze zpívání a hlavně zdraví ať mu slouží, aby ještě dlouho v písničkách rozdával radost a pohodu.
Moc obdivuji Radka Žaluda, který i přes zdravotní problém, rozdává svým zpěvem lidem kolem sebe radost a dobrou náladu. Jeho krásný hlas, to je dar od Boha!!! Slyšela jsem ho už několikrát  v televizi, krásně zpívá i vážnou hudbu, no nádhera! Přeji mu z celého srdce, aby se stal zázrak a zase viděl!!!!!!
Celé Vaší kapele přeji jen všechno dobré, rozdávejte všude dobrou náladu a pohodu. Většině lidí chybí radost ze života a pořád se všichni ženou za lepším zítřkem a současnost vůbec nevnímají.
Srdečný pozdrav a vřelé díky za krásný podvečer v Třebíči.  Marie Nestrojilová


VESELKA připravila nové CD „BÖHMISCHE BLASMUSIK VOM FEINSTEN“

Pro naše zahraniční posluchače přichází Veselka s novým CD „BÖHMISCHE BLASMUSIK VOM FEINSTEN“ kde zazní vedle 11 orchestrálních skladeb i 7 skladeb zpívaných německy. Všechny skladby napsal Ladislav Kubeš.

Z natáčení nového CD sedící z leva Gerhard Sulyok, Karel Fisl, stojící Blanka Tůmová, Radek Klusoň. Iva Ročková a Ladislav Kubeš

Z natáčení nového CD

sedící zleva: Gerhard Sulyok, Karel Fisl,

stojící zleva:  Blanka Tůmová, Radek Klusoň, Iva Ročková a Ladislav Kubeš

 

Boehmische_Blasmusik_Titul

Inlay_

 


Křest CD „SNĚNÍ“

V Soběslavi na 22.ročníku Mezinárodního festivalu dechových hudeb „KUBEŠOVA SOBĚSLAV“ pokřtila Veselka své nové CD „SNĚNÍ – TRÄUMTANZER“

Plakat-novinka-cisty format_Sneni

inlay 49 1049.indd